VISSELBLÅSARTJÄNST
FC Hessleholm logo
FC HESSLEHOLM
Flick- och damfotboll sedan 2008
Tränare

Tränare/ledare i FCH? Välkommen!

Här hittar du vår gemensamma kalender och diverse dokument. OBS! Du måste vara inloggad för att komma åt all information.

 

Kontaktuppgifter till alla tränare och ledare finns under respektive lag.

Supportermedlem - PDF med QR-kod
2024-04-17 08:15

Nu finns en uppdaterad version av införsäljningsmaterialet på https://www.fchessleholm.se/docs/153/2977/bli-supportermedlem-QR.pdf.

 

Dokumentet innehåller en QR-kod som leder direkt till anmälningssidan. Kan vara enkelt för tjejerna att använda när man är ute och knackar dörr.

 

Vi uppmanar alla tränare att påminna sina spelare och föräldrar om aktiviteten. Vi ligger tyvärr långt efter vårt mål på 2 medlemmar/spelare, och når vi inte målet kommer vi bli tvungna att lägga till en obligatorisk försäljningsaktivitet under året.

Kiosk, Entré och Bollflickor 2024
2024-03-25 13:56
14 april 13:00 FCH - Karlshamn Födda 17/18
25 april 19:00 FCH - Åhus Födda 09/10
12 maj 13:00 FCH - Lagan Födda 15/16
25 maj 17:00 FCH - Sjöstaden Födda 13/14
6 juni 17:00 FCH - Färjestaden Födda 11/12
24 juni 19:00 FCH - Södra Sandby Damlaget 
11 augusti 17:00 FCH - Hammenhög Födda 09/10
24 augusti 13:00 FCH - Växjö Födda 13/14
8 september 13:00 FCH - Bromölla Födda 17/18
21 september 13:00 FCH - Södermöre Födda 15/16
5 oktober 13:00 FCH - Tingsryd Födda 11/12

 

Hej Tränare! 

 

Då var det återigen dags att bemanna kiosk och entré, samt vara bollflickor på damlagets matcher. Ovan har ni årets schema, skulle de tider ni har fått inte fungera så byter ni med varandra.

 

Så här många behöver ni vara

Till entrén behövs 2 personer 

Till Kiosken behövs 2-3 personer 

Bollflickorna ska vara minst 6 stycken (12 om de vill stå två och två). 

Till både kiosken och entrén behöver det vara en vuxen (18+ år). 

 

Så här gör ni!  

- Damlaget ansvarar för att det finns varor i kiosken. Varorna förvaras i kioskens frys, kyl och garderober i kiosken. 

 

- Innan det är dags för er att bemanna kiosk och entré kontakter ni Jenny Jönsson 0708740271 i damsektionen, växelkassan ska hämtas hemma hos Jenny. Hon bor på Kulvägen 7 i Vankiva. 

 

- Efter matchen ska växelkassan åter lämnas till Jenny. I kassan på en lapp skriver ni hur mycket som har kommit in i entréavgift. Om något har tagit slut i kiosken och behöver fyllas på, skriv även detta på en lapp och lägg i kassan. 

 

- Kom till Österås 60 minuter för matchstart. När ni går in i kiosken behöver ni larma av. 

 

- Kiosken och Entrén har prislistor och QR-koder, dessa hittar ni i högra garderoben. Här hittar ni även skylt med allergi-information, handskar och handsprit. 

 

- Ett gott tips är att sätta igång grillen i god tid. 

 

- Entrén ska räkna besökare, alla räknas oavsett om det är betalande, årskort eller gratis entré. I pausen ska antal åskådare meddelas till speakern. 

 

Givetvis lämnar i kiosken i de skick vi önskar få den i.  (Glöm inte att larma på) 

 

Bollflickor

Bollflickorna samlas utanför kiosken. Här kommer en representant från damsektionen att möta upp dem. Tjejerna får västar, instruktioner och en rundvandring på arenan för dem som vill. När det är de yngre lagens tur ser vi gärna att det finns föräldrar som stöttar tjejerna runt planen. 

 

Såklart bjuds ni på fika!

De som bemannar entré och kiosk samt bollflickorna bjuds på kaffe/Te/Festis och kaka i pausen. Bollflickorna går till kiosken i pausen där ansvarig möter upp dem och ger dem fika.

 

Tack för att ni hjälper till! 

 

 

Årets första försäljningsaktivitet
2024-03-14 13:24

Det har blivit dags för årets första försäljningsaktivitet som innebär att vi ska sälja supportermedlemsskap till våra fans och supportrar! För att bli supportermedlem anmäler man sig via länken på startsidan på https://www.fchessleholm.se/.

 

Till ert stöd finns material på https://www.fchessleholm.se/docs/153/2977/bli-supportermedlem.pdf.

 

När någon anmäler sig för supportermedlemsskap, kommer personen få en fråga om vilket lag i föreningen som man följer/stöttar. Det utgår ingen kick-back på försäljningen till laget, men informationen hjälper oss att samla in värdefull statistik för att se var våra nya medlemmar kommer ifrån och besvara den stora frågan - vilket lag i FCH har flest supportrar? :)

 

VAD ÄR EN SUPPORTERMEDLEM?

Genom att bli supportermedlem i FC Hessleholm har man möjlighet att göra verklig skillnad! För endast 200 kr/år kan man visa sitt stöd för tjejfotbollen i Hässleholm och stötta vår verksamhet. Man har samtidigt möjlighet att påverka och bidra till utvecklingen av föreningen genom sin rösträtt på årsmötet.

 

Som supportermedlem får man givetvis också ta del av de fina förmåner och rabatter som våra övriga medlemmar har! Dessa förmåner & rabatter hittar du på https://www.fchessleholm.se/sida/?ID=486135 och i SportAdmins medlemsapp, under medlemskort -> erbjudanden.

 

PERIOD

Säljaktiviteten pågår t.o.m till 31 maj, men anmälan till supportermedlemsskap är givetvis är öppen året runt.

 

FÖRSÄLJNINGSMÅL

Det finns inte något krav på ett exakt antal sålda medlemsskap, men varje spelare uppmanas att sälja minst två supportermedlemsskap var. Om vi inte når årets försäljningsmål med denna och höstens Newbodyförsäljning kan det bli aktuellt med fler försäljningar senare under året.

 

Tack för ert engagemang och stöd. Låt oss tillsammans göra detta till en succé!

Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
FC Hessleholm, 25/03 23:00 
FC Hessleholm, 13/03 16:21 
FC Hessleholm, 19/02 08:00 
 
Sponsorer
 
 
Samarbeten