När serien startar i vår kommer vi att testa ett nytt sätt att arbeta med kallelser till match:
- En vecka innan match skickas kallelse ut till ALLA spelare. Syftet med kallelsen är att se vilka som är tillgängliga kommande match. Det kommer att vara ganska kort svarstid på kallelsen (ca 2 dgr).
- På tisdagsträningen i veckan innan match kan vi tränare utifrån skadeläge, sjukdom, träningsnärvaro & tillgänglighet ta ut truppen (max 16 spelare/match).
- På onsdagen kommer vi därefter att meddela i chattgrupperna vilka som spelar kommande match
Inlämning av rosa matchställ
Inför seriepremiären vill vi att alla lämnar in sina rosa bortaställ och rosa strumpor. De rosa shortsen är ju era egna, men om ni vill lämna in dem till oss också är det helt OK. Tänk dock på att namna shortsen isåfall!
Som vi tidigare meddelat kommer vi under den kommande säsongen att samla in matchställen efter varje match, så tänk på att ta med ombyte & duschgrejer. Tvättansvaret för matchställen kommer att fördelas på föräldrarna.